17.30 Pred-otvoritev (prva)
Galerija Agorè
19.00 Pred-otvoritev (druga)
Galerija Tir
20.00 Odprtje osrednje razstave ZAUPANJE & TVEGANJE in uradna otvoritev festivala
Cirkulacija 2: Stroj za izboljšanje sveta, Skupno dobro, performans
Ladies of the press: Fotoavtomat z zelenim ozadjem, sodelovalni performans
Mestna galerija Nova Gorica
21:00 Pixxel digestiv - ROLI & JOONDROID, pootvoritveno druženje
KC Mostovna
13.00–16.00 Ladies of the press: Fotoavtomat z zelenim ozadjem, sodelovalni performans
Mestna galerija Nova Gorica
17.00 Sprehod po festivalskih razstaviščih s kuratorko Nino Jeza, javno vodstvo
Mestna galerija Nova Gorica, Galerija Tir, Galerija Agorè
10.00–12.00 in 16.00-18.00 Zaupate lastnim čutom in zapisu svetlobe?, delavnici risanja s svetlobo
Tveganje kreativnega zapisa svetlobe se izvaja na javni površini ob manjku dnevne svetlobe. K zapisu so pozvani naključni mimoidoči. Z njihovo proaktivnostjo izbrano svetlobno telo postane likovno sredstvo. Preko analogne »Camere Obscure« in že pozabljenega kemijskega procesa – Polaroida tako nastane zapis svetlobe v prostoru in času.
Vodi: Matjaž Paternoster
Obvezne prijave do 10. novembra na pixxelpoint@kulturnidom-ng.si.
Mestna galerija Nova Gorica
10.00–15.00 Droni so med nami, spoznajmo jih pobliže, odprta delavnica upravljanja z droni
Udeleženci bodo spoznali postopek nabave, varnega dela z dronom in programiranja le-tega. V postopek dela z dronom bodo aktivno vključeni, kar bo za udeležence svojevrstno doživetje.
Delavnico vodijo: Elektro in računalniška šola Ptuj, mentor in učitelj Franc Vrbančič ter dijaki Anastazija Nograšek, Jaka Antolič, Žan Emeršič in Alex Kavčevič
Xcenter
16.30 Betina Habjanič: Projekt transparentnosti živalskih obratov
Predavanje o aktivizmu (video montaža)
Kulturni dom Nova Gorica
18.00 Thanasis Kaproulias: IIC – Mednarodne notranje katastrofe, avdiovizualni performans
Kulturni dom Nova Gorica
16.00–20.00 Parazit, delavnica za študente oz. mlade od 18. leta dalje
Udeleženci bodo ustvarili svetlobno instalacijo med gručo dreves. V zunanjem prostoru bodo poiskali gostitelja, ki se bo združil s parazitom.
Vodi: Katja Paternoster
Obvezne prijave do 15. novembra na pixxelpoint@kulturnidom-ng.si.
Park ob Kulturnem domu Nova Gorica
9.30–12.00 Lego robotika za otroke, odprta delavnica za otroke od 6. do 14. leta
Obvezne prijave do 17. novembra na pixxelpoint@kulturnidom-ng.si.
Goriška knjižnica Franceta Bevka
10.00–15.00 Droni so med nami, spoznajmo jih pobliže, odprta delavnica upravljanja z droni
Delavnico vodijo: Elektro in računalniška šola Ptuj, mentor in učitelj Franc Vrbančič ter dijaki Anastazija Nograšek, Jaka Antolič, Žan Emeršič in Alex Kavčevič
Xcenter
15.00 Sprehod po festivalskih razstaviščih s kuratorko Nino Jeza, javno vodstvo
Mestna galerija Nova Gorica, Galerija Tir, Galerija Agorè
9.30–12.00 Lego robotika za otroke, odprta delavnica za otroke od 6. do 14. leta
Obvezne prijave do 24. novembra na pixxelpoint@kulturnidom-ng.si.
Goriška knjižnica Franceta Bevka
Fantastični biotop
Delavnica za otroke od 8. do 14. leta
Delavnica je namenjena mlajšemu občinstvu, otrokom od 8. leta dalje. Udeleženci bodo pod vodstvom mentorice razglabljali o tem, kaj je tista svetloba, ki ponoči sveti iz krošenj dreves in grmovja, ter kateri rastlinski in živalski svet se prebudi ponoči. Z reciklažo kinder jajčkov, slamic in novoletnih lučk bodo poustvarili svet, ki buri otroško domišljijo.
Vodi: Katja Paternoster
Mestna galerija Nova Gorica
Lego robotika za otroke
Delavnica za otroke od 6. do 14. leta
Otroci bodo spoznavali osnove robotike in programiranja s pomočjo vedno priljubljenih lego kock. Pri delu bodo uporabljali računalnike in izobraževalne komplete LEGO WeDo 1.0. Delavnice so namenjene tistim brez predhodnega znanja in tistim, ki so se jih že udeležili ter si nekaj znanja s področja robotike in programiranja že pridobili.
Vodijo: Mali ustvarjalci
Goriška knjižnica Franceta Bevka
Nina Jeza je umetnostna zgodovinarka in kustosinja, ki deluje na področju vizualne in intermedijske umetnosti. Študirala je umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani, kjer je diplomirala pod mentorstvom profesorja dr. Leva Menašeja. Diplomsko delo z naslovom Cenzura v sodobni poljski umetnosti je pisala na Univerzi Adama Mickiewicza v Poznanu pod mentorstvom profesorja dr. Pawela Leskowicza. Raznolike delovne izkušnje si je pridobivala že v času študija.
Od leta 2012 je samozaposlena kulturna delavka, kustosinja, kuratorka ter pedagoginja. Dve leti (2013/2014) je bila hišna kustosinja galerije Media Nox, ki deluje pod okriljem Mladinskega kulturnega centra Maribor. Bila je idejna vodja projekta spletne galerije WEB NOX. Tri leta (2013-2015) je bila umetniško - programska vodja Mednarodnega festivala računalniških umetnosti MFRU. Od leta 2015 je aktivno pričela sodelovati z Multimedijskim centrom KIBLA v Mariboru, kjer je bila hišna kuratorka, pripravljala, kurirala in organizirala je različne razstave, projekte in dogodke.
Sodeluje v mednarodnih izmenjavah in projektih ter na razstavah in tudi na mednarodnih umetniških kolonijah. Podpisala se je pod številne uspešno izvedene dogodke ter objave v najrazličnejših elektronskih in tiskanih medijih, vključno s televizijskimi in z radijskimi prispevki. Je idejna vodja in organizatorka umetnostnega sejma art-MUS 2015-2022 (https://art-mus.si).
Zaupanje in tveganje sta kot koncepta medsebojno izrazito povezana. Z zaupanjem gradimo medosebne in meddružbene odnose, vzpostavljamo ravnovesje med tistim, v kar verjamemo, in tistim, kar nam je tuje, predvsem pa z zaupanjem vstopamo v civilizacijski diskurz, ki v resnici povezuje oba koncepta. Brez tveganja namreč tudi zaupanja ni mogoče vzpostaviti, saj medosebni odnosi uspevajo le z nepristranskim in vzajemnim kompromisom, z odkritostjo, ki jo oblikujemo v okviru družbenih, kulturnih in drugih vplivov. Tvegamo, ko zaupamo, a hkrati ne moremo zaupati, če ne tvegamo. Bistvo zaupanja je prav upanje: upati si izbrati kompromis, ki preseže tveganje oziroma ki tveganje spremeni v določen odnos, skozi katerega vzpostavljamo bližino ali distanco, najsibo do drugih oseb, drugih predmetov ali drugačnega mišljenja.
Če nas je pandemija naučila česarkoli – in verjamemo, da nas česa vendarle je – je to dejstvo, da smo medosebne in s tem družbene ali socialne odnose jemali kot samoumevne. Kaj nam pa morejo, smo mislili še v začetku leta 2020. Zaupali smo znanosti, verjeli v odprto družbeno okolje, z veseljem tvegali socializacijo in razmišljali o napredku. Če smo v začetku pandemije še zaupali v splošno doktrino človeškega sočutja in glasno govorili o solidarnosti, smo bili hitro soočeni z nujo odločitve za tveganje: izolacija, prekuževanje ali cepljenje. Prepuščeni prostovoljstvu smo hitro dojeli, da ne zaupamo pravzaprav nikomur: ne sebi ne sočloveku in tudi ne strokovni javnosti. Ujeli smo se v zanko nezaupanja.
Zaupanje in tveganje sta tako prva definicija človekovega odnosa do nečesa, naj bo to medosebni odnos ali odnos med stvarmi ali pojmi, ki imajo z določenega stališča kaj skupnega. Umetnost nedvomno je tisto »sredstvo«, ki s svojo estetsko vrednostjo in nepristransko sporočilnostjo nevtralno nagovarja tako posameznika kot družbo. Spremeniti človekov odnos do narave, umetnosti ali ljudi pomeni imeti kritičen, naklonjen ali odklonilen, torej pozitiven ali negativen odnos. In ker vsaka sprememba zahteva čas, se moramo soočiti z vprašanjem, kako tveganje za zaupanje nevtralizirati oziroma kako misliti »nov svetovni red«, znotraj katerega so se zaradi pandemije spremenili družbeni odnosi v toliko, da jih ni več mogoče prepoznati.
Umetnost – še posebej intermedijska – nosi v sodobnem času veliko odgovornost. Če želimo namreč ponovno vzpostaviti ravnotežje, najsibo družbeno, pojmovno ali civilizacijsko, bomo morali zgraditi zaupanje na tveganju, ki nas najbolj zadane: tveganju, da zdrsnemo v brezno apatičnosti in avtoimunske hipokrizije, v katero nas nezadržno vleče pandemija, ki ji še kar ni videti konca. Če torej sprejmemo hipotezo, da je s pomočjo angažirane in artikulirane umetnosti moč vsaj ponovno odpreti medčloveški diskurz in ga takorekoč utiriti, spraviti nazaj v orbito, je zdaj pravšnji trenutek za to. Nižje, kakor smo, je namreč težko pasti. Zaupati v moč sporočilnosti umetnosti, ki nase prevzema tveganje, da tudi sama ostane nerazumljena, a kljub temu vztraja, je subtilna naloga. Umetnost se s tem vrača h koreninam: omogočiti nujni temelj za prevetritev družbene odgovornosti, ki jo nenazadnje na svojih ramenih nosi prav vsak izmed nas. In kdo bi lahko kritično, z umerjeno distanco in intimnim vpogledom to opravil uspešneje kot umetnost? Odločitev za tveganje znotraj umetniškega diskurza je tako hkrati odločitev za upanje. Upati si spet zaupati.
Nina Jeza
Osrednja razstava v Mestni galeriji Nova Gorica (Trg Edvarda Kardelja 5, Nova Gorica) bo na ogled od 11. do 26. novembra 2022 vsak dan med 9.00 in 19.00 razen ob nedeljah od 15.00 do 19.00.
Avtorji in dela: Moritz Wehrmann: Alter ego (verzija 2); Cirkulacija 2: Stroj za izboljšanje sveta, Skupno dobro; Andrej Štular in Janez Grošelj: Mesto – skica; Brina Ivanetić: Kalejdoskop; Nika Oblak & Primož Novak: Neskončnost (digitalna) in Od kod prihajamo? Kdo smo? Kam gremo?; Ladies of the Press: Fotoavtomat z zelenim ozadjem; Saša Bezjak, Jože Slaček, Jakob Vogrinec: Not Like Houdini
Postavitev v galeriji Agorè (Ulica Corso Verdi 95, Gorica (I)) bo na ogled od 11. do 26. novembra 2022 vsak dan od 16.00 do 20.00.
Avtorji in dela: Intermedijski projekti študentov Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani in Akademije umetnosti Univerze v Novi Gorici - mentorja profesor Sašo Sedlaček, ALUO UL, in profesorica Rene Rusjan, AU UNG
Postavitev v Galeriji Tir (KC Mostovna, Cesta IX. korpusa 99A, Solkan) bo na ogled od 11. do 26. novembra 2022 od ponedeljka do petka med 14.00 in 19.00, ob sobotah in nedeljah pa med 12.00 in 17.00.
Avtorji in dela: STRAN 22: Soap Opera in Da me stesso non vegno
Goriška knjižnica Franceta Bevka (Trg Edvarda Kardelja 4, Nova Gorica) – delavnice
Kulturni dom Nova Gorica (Bevkov trg 4, Nova Gorica) – predavanje, performans, delavnica
Xcenter (Delpinova 20, Nova Gorica) – delavnice
Letošnji mednarodni festival sodobnih umetniških praks Pixxelpoint prinaša nagrado, ki bo podeljena najboljšemu intermedijskemu delu/umetniku za inovativen pristop k sodobnim oblikam transdisciplinarnih umetniških projektov na presečišču znanosti, umetnosti in tehnologije. Za nagrado umetnik oz. umetniška skupina dobi možnost samostojne razstave v Mestni galeriji Nova Gorica v eni od naslednjih razstavnih sezon z razstavnim katalogom in razstavnino. Temeljni namen nagrade je spodbujanje intermedijske produkcije v Sloveniji in omogočanje predstavitev novodobnih umetniških smeri slovenski javnosti onkraj konvencionalnih okvirjev.
Razstavljena dela bo ocenila komisija v sestavi: Peter Tomaž Dobrila (KID Kibla, producent in intermedijski umetnik), dr. Peter Purg (izredni profesor, v. d. dekana na Fakulteti za humanistiko Univerze v Novi Gorici in intermedijski umetnik) in mag. Petja Janžekovič (Artists&Poor’s, filozof in intermedijski producent). Najboljše delo bo razglašeno med festivalom.
Kulturni dom Nova Gorica, Bevkov trg 4, 5000 Nova Gorica
Vodja projekta: Pavla Jarc
Tel.: 05 33 540 11
direktor@kulturnidom-ng.si
Koordinator projekta: Mateja Poljšak Furlan
Tel.: 05 33 540 15
mestnagalerija@kulturnidom-ng.si
Tehnični vodja: Tadej Hrovat
Fotograf: Matej Vidmar
Oblikovanje: BridA
Festival so omogočili
Projekt je sofinanciran s strani javnega zavoda GO! 2025 - Evropska prestolnica kulture, Nova Gorica
Partnerji
Sponzorji
Medijski sponzor